Kytarový lampový zesilovač, lampové efekty

Nové modely baskytarových aparátů Trace Elliot na eshopu Kytary.cz

Jak hodně řešíte zvuk své baskytary nebo basových syntetizérů? Už se Vám někdy stalo, že Vám chyběla americká hutnost nebo zase naopak anglický říz? Že je nutné mezi těmito dvěma přístupy dělat kompromisy? Ano, většinou to platí, tedy krom několika vynikajících aparátů, které umí přinést to nejlepší z obou stran Atlantiku, jako je právě společnost Trace Elliot, světoznámý výrobce prvotřídních baskytarových aparatur. A právě aktuální modelové řada Trace Elliot je právě k dispozici na eshopu kytary.cz a my se na ní krátce podíváme.

Hned zkraje dovolte malé upozornění, resp. parafrázování názvu oscarového krimi s Tommy Lee Jonesem a Javierem Bardenem „tyhle komba nejsou pro ořezávátka“. Kdybychom měli přirovnat filozofii zvuku Trace Elliot ke zbraním, tak tam, kde jsou Ampegy těžkým dělostřelectvem, které rozmetá vše v dopadu, jsou Trace Ellioty přesně cílenou demoliční divizí, která neomylně zasahuje kde je třeba a s přesností strategických bombardérů koncentruje sílu tam, kde má.  Kytary.cz nabízí aparatury Trace Elliot v obou hlavních typech, tj. jako komba, tak i jako zesilovač (hlavu) s reproboxem přičemž komba vycházejí z prověřené sady 715X o výkonu 600W, no a hlavy a reproboxy ze série AH, resp. 1xxxH v případě reproboxů (výkony 600W resp. 1600 W u reproboxů).

Baskytarový tranzistorový zesilovač

Baskytarový tranzistorový zesilovač

První věcí, co Vás na aktuálních modelech Trace Elliot zajisté zaujme je typicky jedově zelený design kombinovaný s výraznou černí celého korpusu aparátů. Ten je navíc ještě extra podsvícen, takže nejen, že na ztemnělém pódiu klubu bez problému naleznete nutné korekce, ale zároveň budou Vaše komba a hlavy působit až mimozemským dojmem. Výrazný vizuální dojem je tedy zaručen, ale jak to máme se zvukem? Samozřejmě Vás nebudu napínat, a rovnou zkonstatujeme, že vše co jste na Trace Elliotech milovali doposud je zde dotaženo téměř do dokonalosti.

Komba a hlavy Trace Elliot můžete používat v zásadě dvojím způsobem. Buď se spolehnete na krásný, starosvětsky znějící TE „preshape“, což je funkce, která Vám stisknutím jednoho knoflíků namíchá klasický „funky rock&roll“ zvuk basy, někde z konce 70.tých let, anebo se vydáte pomocí vlastních efektů a boosterů s přispěním silného TE ekvalizéru do vlastních zvukových dimenzí. Víme dobře, že aparáty Trace Elliot jsou silné zejména v nižších středech, a tak po nich často sahají hlavně tvrdě rockoví a metaloví basisté, kteří se rádi prosadí v o něco vyšších frekvencích než třeba jazzmani, kteří naopak sáhnout spíše po Ampegu, který nepochybně v hlubokých basech kraluje. Nicméně i pokud se Vám zachce sáhnout si s basou pěkně na spodní linky notové osnovy, ani tak určitě nepřijdete zkrátka, jelikož i basové frekvence jsou u aparátu Trace Elliot příjemně plné a díky kompresorům, který má hlava AH600-12 rozdělený na basové a výškové frekvence. Tím je vlastně dokonána základní filozofie těchto aparátů, a sice maximální přesnost a kontrola zvuku v každém detailu a v nekompromisní kvalitě.

Ač se to nezdá, tak aparáty Trace Elliot jsou až překvapivě univerzální a zdaleka to nebudou pouze nadšenci do tvrdé muziky, kdo ocení typický „elioťácký“ zvuk. Vždyť v minulosti proslavili značku takoví hudebníci, jako Phil Spalding, Doug Wimbish nebo Roger Daltrey samozřejmě doprovázeni zástupem černokněžníků a černokněžnic, jako např. Peter Hooke z Joy Division a Lena Abé z kultovních My Dying Bride.  Příjemným bonusem na závěr je bez pochyby i skutečnost, že díky velmi kvalitním měřákům jak na vstupu, tak i skvěle srovnaným hladinám přímém výstupu (direct out) si Vás velmi oblíbí všichni zvukaři, díky rozumné síle a vysoké čistotě signálu.

Máme konečně hezčí počasí, a tak by mohly ustat důvody, proč nechodit zkoušet i proč nevyrazit nejlépe se svým nástrojem do prodejen kytary.cz a vyzkoušet si skutečně dobrý aparát, který Vám udělá zvuk přesně podle Vašich představ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *